Doğanın milyonlarca yıl içinde saklı tuttuğu güzelliklerin maden ocaklarında işlenmesi sonucu ortaya çıkarılmasıyla elde edilen KAYRAK TAŞI, Arduvaz ya da Damtaşı olarak ta adlandırılmaktadır. Çıkarıldığı bölgeden yaprak yaprak ayrılabilen, doğal pürüzlü yüzeye sahip bu taşlar 0-1 cm 0-2 cm , 1-3 cm ve 1,5 cm kalınlıklarında katmanlara ayrılmakta, duvar ve zemin kaplamalarında dekoratif ve su yalıtım olarak kullanılmaktadır.

Kayrak taşı ülkemizde Muğla bodrum, Denizli, Uşak, İzmir ve Kütahya bölgelerinde çıkmakta olup, SİYAH KAYRAK, SARI KAYRAK, YEŞİL KAYRAK, GRİ KAYRAK ve KAHVERENGİ KAYRAK olmak üzere çeşitli renkleri bulunmaktadır.

Uygulama yapılan bölgelerde dış etkilere ve aşınmaya karşı dayanıklı olup, eğrilme,kırılma ve çatlama yapmaz.

Makinelerde işlendikten sonra 5x serbest boy kayrak 10x serbest boy kayrak 15x serbest boy 20x serbest boy ve 30x serbest boy olmak üzere ebatlı kayrak taşlarımız bulunmaktadır.

KULLANIM ALANLARI: Bina iç ve dış cephe kaplamaları

Bahçe duvarları

Islak zeminlerde, havuz çevrelerinde

Çimen üzerlerinde adım taşı olarak, yürüyüş yollarında

Otoparklarda

Kayrak taşları Site bahçeleri, bina etekleri, müstakip evler ile villalarda tuğla üzerine yıkanmış perdah kumu ile yapılmış sıva harcı kullanıldığından düşük maliyetli ve su geçirgenliği %0,9 olduğu için su yalıtımı sağlamaktadır. Çok uzun ömürlü olduğundan binanın dış cephe kaplamasını uzun yıllar unutabilirsiniz.

KAYRAK TAŞI KG OLARAK SATILMAKTA OLUP ANAHTAR TESLİM UYGULAMALARDA M2 VE M TÜL OLARAK HESAPLAMA YAPILMAKTADIR.

1 TON KAYRAĞIN KAPLADIĞI ALANLAR

0-1 CM KALINLIK : 32-35 M2

0-2 CM KALINLIK:24-28 M2

1-3 CM KALINLIK 15-18 M2

3-5 CM KALINLIK 8-10 M2

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir